Statut Stowarzyszenia
§ 1: Nazwa, siedziba i zakres działalności
- Stowarzyszenie nosi nazwę "POLONIA"-Centrum Informacyjno-Doradcze".
- Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Wiedniu, a działalność obejmuje cały obszar Austrii.
- Planowane jest zakładanie oddziałów terenowych.
§ 2: Cel
Stowarzyszenie nie jest nastawione na osiąganie zysków, ma ono na celu wspieranie, doradztwo oraz obronę interesów osób polskiego pochodzenia, mieszkających na terenie Austrii, bez względu na posiadane obywatelstwo, we wszystkich sprawach dotyczących życia codziennego, w szczególności doradztwo w sprawach, wiążących się ze statusem imigranta i z umożliwianiem udziału w życiu społecznym, socjalnym oraz gospodarczym.
§ 3: Środki służące do osiągnięcia celu Stowarzyszenia
- Cel Stowarzyszenia powinien być osiągnięty środkami niematerialnymi i materialnymi, wymienionymi w ustępach 2 i 3 tego paragrafu.
- Do środków niematerialnych należą:
- zebrania i odczyty informacyjne oraz szkoleniowe,
- warsztaty, szkolenia i seminaria,
- szkolenie indywidualne w formie rozmów wyjaśniających oraz doradczych,
- organizacja spotkań dyskusyjnych,
- zasięganie informacji i ich przekazywanie - Stowarzyszenie jako kontakt do władz Miasta Wiednia,
- tłumaczenia ustne i pisemne, szczególnie przed organami władzy i w urzędach,
- udzielanie pomocy osobom fizycznym, które przybyły w celu osiedlenia się,
- informacja i doradztwo dla firm (zakładanie firm, problematyka gospodarcza),
- mediacja,
- wydawanie publikacji,
- założenie archiwum dokumentów i biblioteki fachowej,
- utworzenie strony internetowej,
- planowanie oraz realizacja działań służących integracji,
- spotkania towarzyskie.
3. Konieczne środki materialne powinny zostać zgromadzone przez:
a. składki członkowskie,
b. dochody z imprez,
c. dary, darowizny, zbiórki oraz spadki,
d. subwencje prywatne i urzędowe,
e. inne dotacje i dochody.
§ 4: Rodzaje członkostwa
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych, nadzwyczajnych i honorowych.
- Członkowie zwyczajni, to osoby, które biorą aktywny udział w pracach Stowarzyszenia. Członkowie nadzwyczajni wspierają działalność głównie przez opłacanie podwyższonych składek członkowskich. Członkami honorowymi mianuje się osoby, mające szczególne zasługi dla Stowarzyszenia.
§ 5: Nabycie członkostwa
- Członkami Stowarzyszenia mogą zostać osoby fizyczne, prawne i spółki osobowe posiadające zdolność prawną.
- O przyjęciu członków zwyczajnych i nadzwyczajnych decyduje Zarząd. Przyjęcia do Stowarzyszenia można odmówić bez podania powodów.
- Do momentu powstania Stowarzyszenia, o tymczasowym przyjęciu na członka zwyczajnego i nadzwyczajnego decydują założyciele Stowarzyszenia lub Zarząd, jeżeli został on już powołany. Członkostwo staje się skuteczne dopiero z momentem powstania Stowarzyszenia. Jeżeli Zarząd ma zostać powołany dopiero po powstaniu Stowarzyszenia, do czasu jego powołania założyciele decydują również o (definitywnym) przyjmowaniu członków zwyczajnych i nadzwyczajnych.
- Nadanie tytułu członka honorowego następuje uchwałą Zarządu.
§ 6: Ustanie członkostwa
- Członkostwo wygasa w momencie śmierci członka; w wypadku osób prawnych oraz spółek osobowych posiadających osobowość prawną - przez utratę osobowości prawnej, jak również przez dobrowolne wystąpienie oraz wykluczenie.
- Wystąpienie może nastąpić jedynie do 31.12. każdego roku. Zamiar wystąpienia musi być zgłoszony Zarządowi pisemnie, co najmniej trzy miesiące wcześniej. Spóźnione zgłoszenie powoduje, iż wystąpienie jest skuteczne dopiero w następnym możliwym terminie. O fakcie, czy zgłoszenie zostało złożone we właściwym terminie, decyduje data stempla pocztowego.
- Zarząd może wykluczyć członka, który zalega z wpłatą składki członkowskiej i mimo dwukrotnego pisemnego upomnienia (pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną), z określonym stosownym dodatkowym terminem, nie uregulował zaległości. Zobowiązanie do zapłacenia zaległych składek pozostaje utrzymane. Członek założyciel nie może zostać wykluczony.
- Zarząd może również wykluczyć członka Stowarzyszenia z powodu rażącego naruszenia innych obowiązków członkowskich, jak również z powodu niegodnego zachowania.
- Odebranie tytułu członka honorowego może być postanowione przez Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu, z powodów wymienionych w ustępie (4).
§ 7: Prawa i obowiązki członków
- Członkowie są uprawnieni do brania udziału we wszystkich spotkaniach, organizowanych przez Stowarzyszenie oraz do korzystania z jego wyposażenia. Prawo głosu na Walnym Zgromadzeniu oraz czynne i bierne prawo wyborcze posiadają jedynie członkowie zwyczajni i honorowi.
- Każdy członek ma prawo zwrócić się do Zarządu o wydanie mu statutu Stowarzyszenia.
- Co najmniej jedna dziesiąta ogólnej liczby członków może zażądać od Zarządu powołania Walnego Zgromadzenia.
- O przebiegu działalności i gospodarce finansowej Stowarzyszenia Zarząd winien informować członków na każdym Walnym Zgromadzeniu. Jeżeli co najmniej jedna dziesiąta członków zażąda takich informacji podając przyczynę tego żądania, Zarząd winien udostępnić te informacje również poza Walnym Zgromadzeniem w ciągu czterech tygodni.
- Zarząd winien informować członków o sprawdzonym rozliczeniu rocznym (sprawozdanie finansowe). Jeśli odbywa się to w czasie Walnego Zgromadzenia, powinni być również obecni Rewidenci.
- Członkowie są zobowiązani, w miarę swoich możliwości, popierać interesy Stowarzyszenia i zaniechać wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić dobremu imieniu i celowi Stowarzyszenia. Mają obowiązek przestrzegania statutu i uchwał organów Stowarzyszenia. Członkowie zwyczajni i nadzwyczajni są zobowiązani do punktualnego uiszczania składek członkowskich, których wysokość została ustalona przez Walne Zgromadzenie.
§ 8: Organy Stowarzyszenia
Organami Stowarzyszenia są: Walne Zgromadzenie (§§ 9 i 10), Zarząd (§§ 11 do 13), Rewidenci (§ 14) i Sąd Polubowny(§ 15).
§ 9: Walne Zgromadzenie
- W myśl austriackiej Ustawy o Stowarzyszeniach z 2002 r., Walne Zgromadzenie jest "zebraniem członków". Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbywa się raz w roku.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje się
- uchwałą Zarządu lub zwyczajnego Walnego Zgromadzenia),
- na pisemny wniosek co najmniej jednej dziesiątej członków),
- na żądanie Rewidentów (§ 21 ustęp 5 pierwsze zdanie austriackiej Ustawy o Stowarzyszeniach)),
- decyzją Rewidenta(ów) (§ 21 ustęp 5 drugie zdanie austriackiej Ustawy o Stowarzyszeniach, § 11 ustęp 2 trzecie zdanie niniejszego Statutu),
- Decyzją Kuratora ustanowionego przez sąd (§ 11 ustęp 2 ostatnie zdanie niniejszego Statutu) w ciągu czterech tygodni.
- Wszystkich członków należy zawiadomić zarówno o zwyczajnym, jak i o nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu co najmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem, w formie pisemnej, faksem lub pocztą elektroniczną (na podany przez członka numer faksu lub adres poczty elektronicznej). Wraz z zawiadomieniem o terminie Walnego Zgromadzenia należy podać porządek obrad. Zwołania zgromadzenia dokonuje Zarząd (ustęp 1 i 2 punkty a-c), Rewident/Rewidenci (ustęp 2 punkt d) lub Kurator powołany przez sąd (ustęp 2 punkt e).
- Wnioski do Walnego Zgromadzenia należy złożyć na ręce Zarządu co najmniej czternaście dni przed terminem zebrania, w formie pisemnej, faksem lub pocztą elektroniczną.
- Obowiązujące uchwały - z wyjątkiem uchwał dotyczących wniosku o powołanie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia - mogą być uchwalone jedynie odnośnie punktów przewidzianych porządkiem obrad.
- Do udziału w Walnym Zgromadzeniu są uprawnieni wszyscy członkowie. Prawo głosu posiadają jedynie członkowie zwyczajni i honorowi. Każdy członek ma jeden głos. Nie jest dozwolone przekazanie swojego prawa głosu, w formie pisemnego upoważnienia, na innego członka.
- Walne Zebranie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na ilość obecnych
- Wybory i podejmowanie uchwał podczas Walnego Zgromadzenia następują z reguły zwykłą większością oddanych ważnych głosów. Jednakże uchwały, którymi decyduje się o zmianie Statutu lub o rozwiązaniu Stowarzyszenia, wymagają kwalifikowanej większości dwóch trzecich oddanych ważnych głosów.
- Walne Zgromadzenie prowadzi Przewodniczący/-ca Stowarzyszenia, a pod jego/jej nieobecność Zastępca Przewodniczącego/-cej. Jeżeli żadna z tych osób nie ma możliwości prowadzenia Zgromadzenia, Walnemu Zgromadzeniu przewodniczy najstarszy wiekiem członek Zarządu obecny na Zgromadzeniu.
§ 10: Zadania Walnego Zgromadzenia
Dla Walnego Zgromadzenia są zastrzeżone następujące zadania:
- podejmowanie uchwał o kosztorysie wstępnym/wstępnym preliminarzu kosztów,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu i Rewidentów,
- udzielanie absolutorium Zarządowi,
- ustalenie wysokości wpisowego i składki członkowskiej dla członków zwyczajnych i nadzwyczajnych,
- nadawanie i odbieranie członkostwa honorowego,
- podejmowanie uchwał o zmianach Statutu i dobrowolnym rozwiązaniu Stowarzyszenia,
- obradowanie i podejmowanie uchwał odnośnie wszelkich innych zagadnień stojących w porządku obrad.
§ 11: Zarząd
- Zarząd jest naczelnym kierowniczym organem Stowarzyszenia.
- Zarząd składa się z co najmniej dwóch członków, a to z Przewodniczącego(cej) i Sekretarza(rki)
- Zarząd jest wybierany przez Walne Zgromadzenie. W wypadku ustąpienia wybranego członka, Zarząd ma prawo dokooptować na jego miejsce innego, mającego bierne prawo wyborcze. Na następnym Walnym Zgromadzeniu należy wystąpić o uzupełniające zezwolenie na dokooptowanie. Jeżeli Zarząd bez samodzielnego uzupełnienia nie jest zdolny do pełnienia swojej funkcji, lub niezdolność ta wystąpiła na czas nieokreślony, każdy z Rewidentów zobowiązany jest do niezwłocznego zwołania Walnego Zgromadzenia, w celu przeprowadzenia nowych wyborów. Jeżeli również i Rewidenci są niezdolni do działania, każdy zwyczajny członek Stowarzyszenia, świadomy zaistniałej sytuacji, powinien niezwłocznie złożyć wniosek do właściwego sądu o ustanowienie Kuratora, a tenże winien niezwłocznie zwołać nadzwyczajne Walne Zgromadzenie.
- Zarząd jest wybierany na okres dwóch lat; ponowny wybór jest możliwy. Każdą funkcję w Zarządzie należy sprawować osobiście.
- Posiedzenia Zarządu są zwoływane pisemnie lub ustnie przez Przewodniczącego(cą), a w jeżeli nie jest to możliwe, przez jego(jej) Zastępcę(czynię). Jeżeli nie może tego wykonać żadna z tych osób, posiedzenie Zarządu może zwołać każdy inny członek Zarządu.
- Zarząd jest zdolny do podejmowania uchwał, jeżeli zostali wezwani wszyscy jego członkowie i co najmniej połowa jest obecna.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów; w przypadku jednakowej ilości głosów, decyduje głos Przewodniczącego(cej).
- Posiedzenia prowadzi Przewodniczący(ca), a gdy nie jest to możliwe - jego(jej) Zastępca(czyni). Jeżeli żadna z tych osób nie ma możliwości prowadzenia posiedzenia, posiedzeniu przewodniczy najstarszy wiekiem członek Zarządu obecny na posiedzeniu lub członek Zarządu wyznaczony większością głosów pozostałych członków Zarządu.
- Kadencja funkcji członka Zarządu wygasa z jego śmiercią, z upływem okresu, na jaki został wybrany (ustęp 3), jak również przez odwołanie (ustęp 9) i ustąpienie (ustęp 10).
- Walne Zgromadzenie może w każdej chwili odwołać cały Zarząd lub jego poszczególnych członków. Odwołanie nabiera mocy wykonawczej z momentem powołania nowego Zarządu względnie jego poszczególnego członka.
- Członkowie Zarządu mogą w każdej chwili złożyć pisemne oświadczenie o ustąpieniu z funkcji. Oświadczenie o ustąpieniu należy kierować do Zarządu, a w wypadku ustąpienia całego Zarządu, do Walnego Zgromadzenia. Ustąpienie jest skuteczne dopiero z wyborem lub dokooptowaniem (ustęp 2) następcy.
§ 12: Zadania Zarządu
Zadaniami Zarządu są wszystkie zadania, które statutowo nie są przewidziane dla innych organów Stowarzyszenia.
Zadaniem Zarządu jest:
- powoływanie, kontrola i odwoływanie Prezesa i jego Zastępcy. Dokładniejsze zasady Zarząd ustala w "Regulaminie dla Prezesa";
- zwoływanie Walnego Zgromadzenia
- informowanie członków Stowarzyszenia o działalności i o gospodarce finansowej stowarzyszenia oraz przedstawianie skontrolowanych sprawozdań finansowych i rozliczeń rocznych podczas Walnego Zgromadzenia
- przyjmowanie oraz zatwierdzanie sprawozdań finansowych i rozliczeń rocznych
- ustalanie wysokości składek członkowskich
- przyjmowanie i wykluczanie członków
- podejmowanie uchwały o kosztorysie rocznym
- zatwierdzanie zasad polityki Stowarzyszenia
- podejmowanie uchwał o zakładaniu oddziałów terenowych
§ 13: Rewidenci
- Walne Zgromadzenie wybiera na okres dwóch lat dwóch Rewidentów. Wybór ponowny jest możliwy. Rewidenci nie mogą - z wyjątkiem Walnego Zgromadzenia - należeć do organu Stowarzyszenia, którego działalność jest przedmiotem kontroli.
- Rewidentom podlega bieżąca kontrola interesów i gospodarki finansowej Stowarzyszenia, pod względem prawidłowości rozliczeń i wykorzystania środków w zgodzie ze Statutem. Zarząd ma obowiązek przedkładać Rewidentom wymagane dokumenty i udzielać żądanych informacji. Rewidenci zobowiązani są złożyć Zarządowi sprawozdanie o wynikach kontroli.
- Czynności prawne pomiędzy Rewidentami i Zarządem wymagają zezwolenia Walnego Zgromadzenia. Poza tym Rewidentów obowiązują odpowiednie ustalenia § 11 ustęp 8 do 10.
§ 14: Prezes
- Prezes i jego zastępcy są wyznaczani przez Zarząd i są pracownikami Stowarzyszenia.
- Prezesowi powierza się prowadzenie Stowarzyszenia. Powierza mu się i czyni się go odpowiedzialnym za realizację zamierzeń Stowarzyszenia i składanie sprawozdań Zarządowi i Walnemu Zgromadzeniu. Pracuje zgodnie z założonymi zasadami i zezwoleniami otrzymanymi od Zarządu.
- Stowarzyszenie jest reprezentowane na zewnątrz przez Prezesa lub jednego z jego Zastępców, albo przez Przewodniczącego Zarządu, wspólnie z Prezesem.
- Do zakresu działania Prezesa zalicza się w szczególności następujące sprawy:
- realizacja programu;
- sporządzenie kosztorysu rocznego, jak i redagowanie sprawozdania i rozliczenia rocznego;
- przygotowanie Walnego Zgromadzenia;
- informowanie Zarządu i Walnego Zgromadzenia o działalności i gospodarce finansowej Stowarzyszenia;
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia;
- przyjmowanie i zwalnianie pracowników.
§ 15: Sąd Polubowny
- Dla mediacji wszelkich sporów, powstałych w wewnętrznych stosunkach Stowarzyszenia, powołuje się Sąd.
- Sąd składa się z trzech zwyczajnych członków Stowarzyszenia. Powstaje w ten sposób, że każda strona sporu w ciągu siedmiu dni podaje Zarządowi nazwisko członka, który ma pełnić rolę sędziego. Tak zebrane osoby wybierają ze swojego grona większością głosów przewodniczącego Sądu. Przy równej liczbie głosów wśród zaproponowanych ciągnie się losy. Członkowie Sądu nie mogą należeć - z wyjątkiem Walnego Zgromadzenia - do organu, którego działalność jest przedmiotem sporu.
- Po wysłuchaniu obydwu stron Sąd Polubowny podejmuje decyzję zwykłą większością głosów, w obecności wszystkich swoich członków, z wykorzystaniem swej najlepszej wiedzy. W obrębie Stowarzyszenia decyzja Sądu Polubownego jest ostateczna.
§ 16: Doradcy
Aby sprawniej osiągać swoje cele Stowarzyszenie może zwrócić się o pomoc do Doradców. Osoby takie nie posiadają funkcji organu Stowarzyszenia i prowadzą swoją działalność nieodpłatnie.
§ 17: Dobrowolne rozwiązanie Stowarzyszenia
- Decyzja o dobrowolnym rozwiązaniu Stowarzyszenia może być podjęta jedynie podczas Walnego Zgromadzenia większością dwóch trzecich oddanych ważnych głosów.
- Walne Zgromadzenie ma za zadanie - jeśli istnieje majątek Stowarzyszenia - zdecydować o przeznaczeniu jego majątku. W szczególności winno powołać Regulatora i podjąć uchwałę, komu Regulator ten winien przekazać majątek, pozostały po pokryciu pasywów. Jeżeli jest to możliwe i dozwolone, majątek powinien być przekazany organizacji, mającej takie same lub podobne cele, jak rozwiązywane Stowarzyszenie. W innym wypadku należy przeznaczyć majątek na cele pomocy socjalnej.